1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

ÇATI İZOLASYONU NASIL YAPILIR, ÇATI İZOLASYONUNDA KULLANILAN MALZEMELER

Gönderilme zamanı: Prş Nis 11, 2019 12:48 pm
gönderen admin
Çatı İzolasyonu Nasıl Yapılır
Resim
Binayı tamamlamada en önemli kısımlardan biride çatılardır. Binanın dış etmenlerden rüzgar, şiddetli yağmur, güneş ışınları ve diğer hava koşullarından en çok etkilenen kısmı çatıdır. Her ne kadar sağlam malzemeden yapılmış olsa da zamanla doğaya karşı gelemez ve birtakım deformasyonlara uğrayabilir. Söz konusu deformasyonu geciktirmek ve binayı ilk günkü kalitesinde tutmak için çatı izolasyonu yaptırmak gerekir. Sadece binanın yaşını uzatmak için değil, binada yaşayanların refahı içinde gereklidir. Peki, çatı izolasyonu nasıl yapılır, her çatıya yapılabilir mi gibi pek soru bulunmaktadır.
Çatı İzolasyonu Neden Yapılır?
Çatı izolasyonu binanın ilk günkü kalitesini korumak ve desteklemek için yapılır. Hemen hemen pek çok çatıya uygulanabilmektedir. Doğadan kaynaklanan dış etmenlerin çatıya ve binaya zararını engellemek, rutubet kaynaklı terleme ve küflenmeden korumak ve ayrıca ısı ve enerji tasarrufu sağlamak gibi pek çok faydası bulunmaktadır.
Çatı İzolasyonunda Kullanılan Malzemeler
Her çatı için kaliteli ve doğru kalınlıktaki ürünler seçilmelidir. Cam yünü, taş yünü, poliüretan ve strafor gibi malzemelerdir. Bunların hepsi uygun çatı için seçilmeli ve iyi bir işçilikle işlenmelidir. En verimli sonuç ancak bu şekilde alınabilir. Ayrıca dekupaj testeresi, el testeresi, vidalama aleti, çatal çekiç, zımba tabancası, makas, maket bıçağı, eldiven, toz maskeleri de gerekli malzemeler listesinde bulunmaktadır.

Asıl soruya geri dönmek gerekirse; çatı izolasyonu nasıl yapılır denildiğinde; öncelikle izolasyon malzemeleri ciltte, gözde ve solunum yollarında tahrişe neden olabileceğinden iş güvenliği sağlanmalıdır. Sonrasında gerekli ölçüler alınmalı, yapıya uygun malzemeler hazırlanmalı ve uygun boyutlarda montaj için hazırlanmalıdır. Paneller arasında hiçbir boşluk bulunmaması gerekir. İzolasyon panelleri döşendikten sonra membranı uygulanmalıdır.

Bu uygulama çatı kirişlerine sıkıca zımbalanan 10cm’lik bindirmelerdir. Bunlar ve üst üste gelenleri izolasyon bandıyla kapatmaktır. Çatının herhangi bir köşesinden başlanan yalıtım şilteleri yukardan aşağıya doğru açılır. Şilteler sıkıca bastırılır ve zımbalama işlemi uygulanır. Ek yerleri mutlaka bant yardımıyla kapatılmalıdır. Ardından çatının yapısına göre kaya yünü, taşyünü, cam yünü, polistiren, poliüretan gibi malzemelerle yalıtım panelleri kullanılır. Bu malzemelerden bazıları hem hava geçirmezliği hem de düz bir zemin oluşturmak için kullanılır. Daha sonra alçı ya da levha malzemesiyle son işlemlerde tamamlanır. Uzun ömürlü olması için yapılan çerçevelere sabitlenmelidir.
ETİKETLER: ÇATI İZOLASYONU NASIL YAPILIR, ÇATI İZOLASYONUNDA KULLANILAN MALZEMELER

Re: ÇATI İZOLASYONU NASIL YAPILIR, ÇATI İZOLASYONUNDA KULLANILAN MALZEMELER

Gönderilme zamanı: Cmt Kas 23, 2019 2:54 pm
gönderen medmaster
Taş Yünü Nedir ?
Terrawool taş yünü; bazalt, dolomit ve diyabaz gibi volkanik kayaçların 1400 -1600 °C’de eritme işlemi ile lav haline getirilip, lavın elyafa dönüştürülmesi ve elyaf, bağlayıcı ile karıştırılarak özel işlemlerden geçmesiyle elde edilen doğal bir yalıtım malzemesidir.

Terrawool taş yünü, iyi bir su itici gibi davranış gösterirken,sahip olduğu düşük difüzyon direnci sayesinde nemin bina içinde tutunmasını ve nemden dolayı oluşabilecek olumsuzlukları engeller.

Boyutsal kararlılığı sayesinde, oluşabilecek sıcaklık geçişlerinden etkilenmez. Yüksek sıcaklığa dayanıklı Terrawool taşyünü, tek malzeme ile ısı ve ses yalıtımı yapar. Yangın yalıtımı için de güvenli bir malzemedir.

Taş yününün genel özellikleri nedir?

- Doymuş yapısı ile, iyi bir su itici özelliğe sahiptir.Düşük buhar difüzyonu sayesinde bünyesinde nemi barındırmaz.
- Taş Yünü
kullanılması halinde, fosil yakıtlara duyulan ihtiyaç azalır. Bu nedenle sera gazı salınımının azaltılmasına yardımcı olur,buna bağlı olarak ekolojik olayları hafifletir.
- İnorganik yapısı sayesinde, içinde bakteri ve mikroorganizmaları üretmez.
- Doğal ham maddelerden üretildiği için, ekolojik ve çevre dostu bir üründür.
- Havada ve darbe ile oluşan sesleri absorbe ettiği için, huzurlu ve rahat bir yaşam alanı sağlar.
- Taşyünü, 1000 C’ye kadar sıcaklığa dayanıklı olması nedeniyle, yangın güvenliği sağlar. Yangının yayılmasını önler, itfaiye ekibinin, yangın hasarının büyümeden olay mahalline intikali için zaman kazandırır.

Taş yününün kullanım alanları nelerdir?

- Binaların dış cephelerinde, dış cephe ısı yalıtım levhası (mantolama), siyah camtülü kaplamalı giydirme (arkası havalandırılmış cephe) ısı yalıtım malzemesi olarak,
- Ara bölme duvarlarında ( ses yalıtımı amacı ile),
- Soğuk ve sıcak çatıların ısı yalıtımında,
- Sanayi fırınlarında ( 700 °C’ye kadar),
- Buhar borularının ısı yalıtımında,
- Rafinerilerde,
- Merkezi ısıtma tesisatlarının yalıtımında,
- Kalorifer kazanı ve Boyler yalıtımlarında,
- Merkezi Klima tesisatlarının yalıtımında,
- Çelik kapılarda ( ses ve yangın amacı ile),
- Gemilerde,
- Elektrikli ev aletlerinde,
- Eğlence merkezlerinde (ses ve yangın emniyeti için),
- Stüdyolarda,
- Konferans salonlarında, sinemalarda vb. alanlarda kullanılır.

Re: ÇATI İZOLASYONU NASIL YAPILIR, ÇATI İZOLASYONUNDA KULLANILAN MALZEMELER

Gönderilme zamanı: Prş Oca 23, 2020 8:03 am
gönderen voltijje

Take Locality florn

Gönderilme zamanı: Çrş Kas 18, 2020 12:21 am
gönderen Noemlo